Jak zrobić licencję taxi?

Jak zrobić licencję taxi?

W dzisiejszych czasach jazda taksówką jest bardzo popularna. Jeszcze kilkanaście lat temu taksówka przez wiele osób była uważana jako luksusowy środek transportu. Jednak obecnie w tej dziedzinie bardzo wiele się zmieniło. Ludzie przede wszystkim zarabiają więcej, a także ceny takiego przejazdu nie są zbyt drogie, dlatego ten środek transportu staje się coraz bardziej popularny. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zrobienie specjalnej licencji taksówkarskiej. Jednak w jaki sposób możemy to zrobić i czy rzeczywiście jest to opłacalne?

Przede wszystkim jeżeli chcemy zostać taksówkarzem, powinniśmy zdać specjalny egzamin. Tylko dzięki temu nasze taksi będzie mogło poruszać się z klientami na pokładzie w pełni legalnie. Jednak zanim to nastąpi, powinniśmy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w urzędzie naszej gminy.

Jeżeli już złożyliśmy odpowiednie dokumenty, kolejnym krokiem jest uzyskanie wszystkich pozwoleń oraz złożenie wniosku. Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli chcemy jeździć na taxi powinniśmy posiadać czynne prawo jazdy kategorii B. Jest to bardzo istotne, ponieważ bez zdanego egzaminu na prawo jazdy nie mamy czego szukać. Również należy mieć świadomość, iż przed przystąpieniem do egzaminu na licencję taksówkarską powinniśmy mieć wykonane wszystkie badania. Bardzo istotne są przede wszystkim zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jednak należy także ukończyć odpowiedni wiek. Osoby które ubiegają się o licencję taksówkarską nie mogą być młodsze niż 21 lat.

Dodatkowe zaświadczenia jakie powinniśmy posiadać to przede wszystkim o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywanej przez nas pracy. Także istotne są o ukończeniu szkolenia z zakresu transportu drogowego. Możemy ewentualnie potwierdzić, że przez pięć lat pracowaliśmy w charakterze kierowcy. W żadnym wypadku nie możemy być także skazani prawomocnym wyrokiem sądu za jakiekolwiek popełnione przestępstwa. Wszystkie wymagania stawiane przed taksówkarzem są jasno określone w przepisach prawa o ruchu drogowym.

Gdy już zbierzemy odpowiednie zaświadczenia oraz potwierdzenia, możemy przejść do kolejnego etapu czyli do szkolenia. Aby ubiegać się o wspomnianą licencję powinniśmy przede wszystkim uczestniczyć w odpowiednim szkoleniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ bez tego nie możemy przystąpić do egzaminu.

Należy mieć świadomość, że każdy kto chce ubiegać się o licencję taksówkarską koniecznie powinien wykazać się wiedzą z zakresu topografii miasta w którym będzie pracował. Musi także poznać prawne zagadnienia, które są bezpośrednio związane z tym zawodem. W trakcie szkolenia przyszły taksówkarz poznaje przepisy ustawy o ruchu drogowym, jak również przepisy prawa przewozowego. Dzięki temu możemy dowiedzieć się także, jakie dokładnie są uprawnienia policji lub też inspekcji transportu drogowego. Także zostaniemy zapoznani z tym, jakie obowiązują przepisy prawa miejscowego, jak również prawa pracy. Będzie możliwość również zgłębienia niektórych zagadnień podatkowych.

Podczas szkolenia także przedstawione zostaną obowiązujące przepisy metrologiczne odnośnie taksometrów. Także uczestnicy zostaną zapoznani z całym wyposażeniem samochodu, który w przyszłości ma służyć jako taksówka. Szkolenie kończy się zdaniem egzaminu który obejmuje zakres transportu drogowego taksówką. Warto wiedzieć, iż egzamin przeprowadzają komisje egzaminacyjne, które zostają powołane przez starostę. Zaświadczenie o ukończeniu wspomnianego kursu powinniśmy dołączyć do innych dokumentów, które są potrzebne przy składaniu wniosku o licencję.

Dzięki odpowiedniemu zaświadczeniu możemy zdobyć licencję na taksówkę. Warto pamiętać o tym, iż taka licencja uprawnia nas tylko i wyłącznie do świadczenia swoich usług na wybranym obszarze. Wspomniany dokument jest wydawany odpowiednio do naszego miejsca zamieszkania przez wójta gminy lub też prezydenta miasta, a także w zależności od liczby mieszkańców licencję wydaje także burmistrz.

Licencja jasno określa obszar w którym możemy oferować swoje usługi. Jednak nie możemy zapominać o tym, iż możemy przykładowo zawieźć naszego klienta poza obszar wykonywanych przez nas usług. Jednak mamy tylko i wyłącznie prawo do podwiezienia go we wskazane miejsce i kolejno możemy go tylko i wyłącznie z tego miejsca odebrać. Na obszarze który nie wchodzi w zakres naszej licencji pod żadnym pozorem nie możemy świadczyć naszych usług. Niestety coraz więcej taksówkarzy o tym zapomina, a taki czyn jest łamaniem prawa.

Jeżeli jazda samochodem jest naszą pasją i lubimy mieć kontakt z ludźmi powinniśmy zdecydować się na wyrobienie specjalnej licencji taksówkarskiej. Dzięki temu będziemy mogli stać się pełnoprawnymi taksówkarzami, którzy będą kochać swój zawód. Jest to bardzo istotne, aby w szczególności kochać się to, co się robi. Tym samym nasza praca może stać się naszą pasją. Warto pamiętać o tym, iż taki egzamin wbrew pozorom nie jest zbyt trudno zdać.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*