Ile kosztuje licencja na taxi?

Ile kosztuje licencja na taxi?

Obecnie bardzo wiele osób pragnie otworzyć własną działalność i zostać taksówkarzami. Jest to coraz bardziej opłacalny zarobek, ponieważ bardzo dużo osób w ostatnim czasie korzysta właśnie z tego typu usług. Warto pamiętać, iż aby zostać taksówkarzem powinniśmy wykupić odpowiednią licencję na taksi. Jednak ile za nią zapłacimy?

W dzisiejszych czasach taksówki stają się coraz bardziej popularne. Bardzo dużo osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Najczęściej jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, która jest zgłoszona w odpowiednim urzędzie gminy. Jednak warto pamiętać o tym, iż istnieje także bardzo duże grono osób które dopiero co stoją przed takim wyborem.

Taksówki są coraz chętniej wybierane jako środek transportu przez wiele osób. Jeszcze kilkanaście lat temu ich ceny nie były niskie, a także zarobki większości osób nie pozwalały raczej na korzystanie z tego typu rozwiązania. Obecnie sytuacja bardzo się zmieniła, ponieważ tego typu środek transportu stał się bardziej dostępny. Zdecydowanie cena przejazdu taksówką spadła, z kolei ludzie w dzisiejszych czasach także mogą sobie pozwolić na więcej. Dlatego aktualnie taksówka to nie tylko doskonały środek transportu dla turystów oraz biznesmenów. Bardzo często korzystają z niej przeciętni obywatele, którzy gdzieś się spieszą lub też nie dysponują własnym transportem.

Z tego względu w ostatnim czasie bardzo wiele osób zdecydowało się na zdawanie egzaminu na licencję taksówkarską. Jest to coraz częściej stosowana praktyka, ponieważ wraz ze wzrostem zainteresowania tego typu usługami, wzrosło także zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Wbrew pozorom uzyskanie takiej licencji wcale nie jest trudne. Powinniśmy przede wszystkim posiadać licencję na prowadzenie pojazdów kategorii B, nie być karanym i mieć ukończone 21 lat. Także bardzo istotne jest zebranie wszystkich niezbędnych zaświadczeń oraz opinii, dzięki którym bez problemu będziemy mogli przystąpić do szkolenia. Takie szkolenie kończy się zazwyczaj egzaminem, z którego wynikiem powinniśmy udać się dalej.

Bardzo wiele osób sądzi, iż zdany egzamin już uprawnia nas do prowadzenia taksówki. Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, iż dopiero z wynikiem takiego egzaminu powinniśmy udać się do prezydenta miasta lub też do burmistrza. Jeżeli zamieszkujemy obszar wiejski odpowiednią instytucja do której powinniśmy się udać jest wójt gminy. Dopiero ten organ może wydać nam odpowiednią licencję, która będzie nas uprawniała do świadczenia określonych usług na danym obszarze. Zatem jaka jest cena takiej licencji?

Warto pamiętać, iż cena licencji jest stosunkowo wysoka. Przede wszystkim powinniśmy do ceny licencji doliczyć między innymi koszty kursu oraz wszystkich zaświadczeń. Tym samym za sam egzamin możemy zapłacić około 680 złotych. Kiedy już uda nam się zdać pozytywnie egzamin, musimy zapłacić około 250 złotych za taksometr. Także musimy wydać ponad 1500 złotych za kasę fiskalną, plus powinniśmy doliczyć koszty montażu kasy w aucie. Do tego legalizacja taksometru, która kosztuje około 55 złotych. Należy mieć świadomość, że trzeba ją przeprowadzać raz na dwa lata.

Przyszły taksówkarz musi także przejść szczegółowe badania lekarskie u takich specjalistów jak między innymi laryngolog oraz neurolog. Koszt każdej wizyty to około 100 złotych. Także musi przejść przez znane wszystkim kierowcom zawodowym psychotesty. Jest to dodatkowy koszt 150 złotych. Niezbędne jest również wykonanie istotnego badania, jakie możemy zrealizować u okulisty. Jego cena wynosi w zależności od miejsca gdzie udamy się do specjalisty od 80 złoty wzwyż. Kierowca musi także przejść badania w laboratorium analitycznym. Takie badania lekarskie niezwłocznie należy przeprowadzać raz na 5 lat.

Aby uzyskać licencję na prowadzenie własnej działalności w wybranym przez siebie mieście, przyszły taksówkarz musi dodatkowo zdać jeszcze egzamin z topografii wybranego przez siebie miasta. Należy mieć świadomość, iż jest to często wydatek rzędu około 250 zł. Po pozytywnym przejściu egzaminu kolejno taksówkarza czeka dodatkowo wykupienie samej licencji od prezydenta miasta bądź innej osoby która jest do tego uprawniona. Koszt wspomnianej licencji jest przede wszystkim uzależniony od długości jej ważności i wynosi od 200 do 300 złotych. Nie możemy zapominać także o tym, iż taksówkarz ma możliwość prowadzenia swojej działalności na ryczałt lub też książki przychodów i rozchodów, a także karty podatkowej. W przypadku tego ostatniego rozwiązania jest to dodatkowy koszt rzędu 270 złotych miesięcznie.

Decydując się na zdawanie egzaminu, aby uzyskać licencję taksówkarza powinniśmy pamiętać o tym, iż nie jest to zbyt tanie. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że po pewnym czasie zainwestowane przez nas pieniądze nam się zwrócą. Jest to bardzo częste w szczególności, jeżeli zdecydujemy się jeździć taksówką w większych miastach. Zdecydowanie warto zainwestować w licencję taxi, ponieważ dzięki temu możemy zarobić znacznie więcej niż przykładowo w zwykłej pracy w zawodzie.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*